Απολογισμός Σεμιναρίου με θέμα: "ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΈΡΓΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΗΣ"
Η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής και το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών διοργάνωσαν Σεμινάριο με θέμα:
 "ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΈΡΓΑ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΗΣ",
 το οποίο απευθυνόταν σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τμήματος, αλλά και ενδιαφερόμενους φοιτητές άλλων Τμημάτων.
 Το Σεμινάριο έλαβε χώρα στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, την 5η Δεκεμβρίου 2018, 10:00-14:00 και οι ομιλητές ήσαν μηχανικοί της ΕΡΓΟΣΕ Α.Ε., με εξαιρετική εμπειρία στο θέμα. Οι διαλέξεις και η συζήτηση διεξήχθησαν στην Ελληνική Γλώσσα.
 Το σεμινάριο δήλωσαν να παρακολουθήσουν 288 φοιτητές και το παρακολούθησαν 201 φοιτητές, στους οποίους χορηγήθηκε Βεβαίωση Παρακολούθησης, υπογεγραμμένη από τον Πρόεδρο του Τμήματος.
 Ο Κοσμήτορας της Πολυτεχνικής Σχολής, ο Πρόεδρος του Τμήματος και η Οργανωτική Επιτροπή ευχαριστούν θερμά τους ομιλητές κκ. Αικατερίνη Σπυροπούλου, Δημήτριο Τσοτσορό, Νικόλαο Ντάσιο και Αθανάσιο Τσαπικούνη, τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της ΕΡΓΟΣΕ Α.Ε. κ. Χρήστο Διονέλη, καθώς και την κ. Ελένη Κουρτίδου, υπεύθυνη του Τμήματος Οργάνωσης και Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Διοικητικών Υπηρεσιών και Ανθρωπίνου Δυναμικού της ΕΡΓΟΣΕ Α.Ε., για τις ενέργειές τους και την συνδρομή τους στην αποστολή των έμπειρων υψηλόβαθμων στελεχών τους  για την πραγματοποίηση των τεσσάρων επιτυχημένων ομιλιών στο εν λόγω Σεμινάριο. Ευχαριστίες απευθύνονται επίσης στην Επιτροπή Ερευνών, στην Κοσμητεία και στο Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών για τη στήριξη του Σεμιναρίου, στόν κ. Δημ. Μαλέα (Υπολογιστικό Κέντρο), στις κκ. Άννα Σταμίρη, Κωνσταντίνα Κοράκη, Έφη Σπυροπούλου και Μαρία Στεφανίδου για την γραμματειακή υποστήριξη καθώς και στην φοιτήτρια Μαρία Σκλιά για την επιμέλεια αφίσας και video υποδοχής. Τέλος, ευχαριστίες απευθύνονται στο προσωπικό του Συνεδριακού Κέντρου και ιδιαιτέρως στην Διοικητική Υπεύθυνη κ. Νικολοπούλου και στον τεχνικό κ. Ι. Γεωργουλά, για την άμεση εξυπηρέτηση και άρτια οργάνωση των παρεχομένων υπηρεσιών.

Η Οργανωτική Επιτροπή

Παναγιώτης Γιαννόπουλος
 Αικατερίνη Παπανικολάου
 Ανδρέας Λαγγούσης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ
 -    Καλωσόρισμα ομιλητών και φοιτητών, Μ.Δ.Ε. & Υ.Δ. (288 δηλώσεις)
 -    Προσφώνηση Κοσμήτορα Πολυτεχνικής Σχολής κ. Δημητρίου Ματαρά, Καθηγητή Τμήματος Χημικών Μηχανικών
 -    Προσφώνηση Προέδρου Τμήμ. Πολιτ. Μηχανικών κ. Αθανασίου Δήμα, Καθηγητή
 -    Παρουσίαση στόχων Οργανωτικής Επιτροπής από κ. Αικατερίνη Παπανικολάου, Επίκ. Καθηγήτρια

10:15-11:00 Αικατερίνη  Κ.  Σπυροπούλου, Πολιτικός Μηχανικός  Ε.Μ.Π., Συγκοινωνιολόγος MSc Περιβαλλοντολόγος, Προϊσταμένη Διεύθυνσης Μελετών ΕΡΓΟΣΕ Α.Ε.
 Διάλεξη με τίτλο «Τα Σιδηροδρομικά Έργα στην Ελλάδα – Μέρος Α’»
 11:00-11:15 Ερωτήσεις - Συζήτηση
 11:15-11:45 Καφές-αναψυκτικά
 11:45-12:30 Δημήτριος Ν. Τσοτσορός, Αγρονόμος – Τοπογράφος Μηχανικός Ε.Μ.Π., Προϊστάμενος Διεύθυνσης Έργων ΕΡΓΟΣΕ Α.Ε.
 Διάλεξη με γενικό τίτλο «Τα Σιδηροδρομικά Έργα στην Ελλάδα – Μέρος Β’»
 12:30-12:45 Νικόλαος Ντάσιος, Γεωλόγος, Προϊστάμενος, Τμήμα Τεχνικής υποστήριξης Έργων, Διεύθυνση Έργων ΕΡΓΑ Ο.Σ.Ε. ΑΝΩΝΥΜΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
 Διάλεξη με τίτλο «Τα Σιδηροδρομικά Έργα στην Ελλάδα – Μέρος Γ’»

12:45-12:55 Ερωτήσεις - Συζήτηση
 12:55-13:50 Αθανάσιος Τσαπικούνης, Πολιτικός Μηχανικός, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Επιβλέπων ΕΡΓΟΣΕ Α.Ε.
 Διάλεξη με τίτλο «Κατασκευή Έργων Υποδομής της Νέας Διπλής Σιδηροδρομικής Γραμμής από Χ.Θ. 113+000 – 123+500 στο Τμήμα Ψαθόπυργος-Περιοχή Ρίου (Α.Σ. 716)»
 13:50-14:00 Ερωτήσεις - Συζήτηση
 Κλείσιμο Σεμιναρίου – Ευχαριστίες