Κέντρο Αριστείας Διεθνούς Ακτινοβολίας στην Έρευνα το Τμήμα μας
Παρά τα περί του αντιθέτου γραφόμενα στον Ημερήσιο Τύπο της Χώρας και τα λεγόμενα στις τηλεοράσεις, η έρευνα στην Ελλάδα - τουλάχιστον ως προς τα Πανεπιστημιακά Τμήματα Πολιτικών Μηχανικών - ευρίσκεται σε εξαιρετικό
διεθνές επίπεδο. ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΜΗΜΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.

Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε ένα κείμενο, το οποίο εστάλη προς δημοσίευση στο Ενημερωτικό Δελτίο του ΤΕΕ και στο οποίο συγκρίνεται το ερευνητικό έργο του Τμήματός μας με δέκα από τα καλλίτερα Τμήματα της Ευρώπης και τα τέσσερα καλλίτερα των Η.Π.Α.

Ο Πρόεδρος
Αλέξανδρος Κ. Δημητρακόπουλος