ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ - ΚΕΙΜΕΝΟ ΟΜΙΛΙΑΣ

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ – ΚΕΙΜΕΝΑ ΟΜΙΛΙΩΝ

Η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής και το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών διοργάνωσαν Σεμινάριο με θέμα: "Έξυπνες Εφαρμογές σε Οδικές Υποδομές", "Smart Applications in Road Infrastructures", το οποίο απευθυνόταν σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές κάθε κατεύθυνσης του Τμήματος, αλλά και ενδιαφερόμενους φοιτητές άλλων Τμημάτων.

Το Σεμινάριο έλαβε χώρα στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών, την 30ή Μαΐου 2018, 10:00-14:00. Ο συνολικός αριθμός των δηλώσεων ενδιαφερομένων ήταν 338 και το Σεμινάριο παρακολούθησαν 175 ενδιαφερόμενοι, οι οποίοι έλαβαν και Βεβαίωση Παρακολούθησης υπογεγραμμένη από τον Πρόεδρο του Τμήματος. Οι διαλέξεις έγιναν στην Αγγλική, αλλά η συζήτηση διεξήχθη στην Ελληνική Γλώσσα.

Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα των ομιλιών ήταν:

-          Καλωσόρισμα ομιλητών και φοιτητών

-          Προσφώνηση Κοσμήτορα Πολυτεχνικής Σχολής κ. Οδυσσέα Κουφοπαύλου, Καθηγητή Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών

-          Προσφώνηση Προέδρου Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών κ. Αθανασίου Δήμα, Καθηγητή.

Ακολούθησαν οι διαλέξεις των προσκεκλημένων ομιλητών:

10:15-11:00 Ιωάννης Μπριλάκις, Δρ Μηχανικός και Laing O'Rourke Reader στη Μηχανική Κατασκευών και Διευθυντής του Εργαστηρίου Πληροφορικής Κατασκευών του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Cambridge, Μεγάλη Βρετανία.

Διάλεξη με τίτλο «Ψηφιοποίηση Υποδομών» - «Virtualizing Infrastructure»

11:00-11:15 Ερωτήσεις - Συζήτηση

11:15-11:45 Διάλειμμα, καφές-αναψυκτικά

11:45-12:30 Ιωάννης Καραδελής, Δρ Μηχανικός και Αναπληρωτής Καθηγητής (Senior Lecturer) στο Πανεπιστήμιο του Coventry, Μεγάλη Βρετανία.

Διάλεξη με γενικό τίτλο «Βέλτιστος Σχεδιασμός για Βιώσιμες, “Πράσινες” Επικαλύψεις από Σκυρόδεμα» - «Optimum Design for Sustainable, ‘Green’ Concrete Overlays»

Μέρος Α: «Σχεδιασμός Βέλτιστης Μίξης, Έλεγχος Αστοχίας σε Κάμψη, Αστοχία σε Διάτμηση και Αντίσταση σε Ανακλώμενη Ρηγμάτωση» - Part A: «Optimum Mix Design, Controlling Flexural Failure, Shear Failure and Resistance to Reflection Cracking»

12:30-12:45 Ερωτήσεις - Συζήτηση

12:45-13:30 Ιωάννης Καραδελής

Διάλεξη με τίτλο «Βέλτιστος Σχεδιασμός για Βιώσιμες, “Πράσινες” Επικαλύψεις από Σκυρόδεμα» - «Optimum Design for Sustainable, ‘Green’ Concrete Overlays»

Μέρος Β: «Optimum Design for Sustainable, ‘Green’ Concrete Overlays»-Part B: «Interfacial Delamination, Composite Beams on elastic Foundation, Review and Closing Remarks»

13:30-13:45 Ερωτήσεις - Συζήτηση

Κλείσιμο Σεμιναρίου

Για την έμπρακτη και οικονομική υποστήριξη του Σεμιναρίου, απευθύνονται ευχαριστίες προς:

-          Ομιλητές κκ. Ιωάννη Μπριλάκι, Καθηγητή, και Ιωάννη Καραδελή, Καθηγητή

-          Επιτροπή Ερευνών (Αναπληρωτή Πρυτάνεως Έρευνας και Ανάπτυξης κ. Δημ. Πολύζο, Καθηγητή)

-          Κοσμητεία (Κοσμήτορα κ. Οδυσ. Κουφοπαύλου, Καθηγητή) και Τμήμα (Πρόεδρο κ. Αθανάσιο Δήμα)

-          Υπολογιστικό Κέντρο (κ. Δημ. Μαλέα)

-          Οργανωτική Επιτροπή κκ. Αικ. Παπανικολάου, Επίκ. Καθηγήτρια, και Ανδρέα Λαγγούση, Επίκ. Καθηγητή

-          Γραμματειακή Υποστήριξη κ. Άννα Σταμίρη, Γραμματέα Τμήματος, κ. Κωνσταντίνα Κοράκη, Γραμματέα Εργαστηρίου Τεχνολογίας του Περιβάλλοντος, κ. Θεανώ Σαμπανιώτη, Γραμματέα του Εργαστηρίου Υδραυλικής Μηχανικής, λοιπό προσωπικό Γραμματείας Τμήματος (κκ. Έφη Σπυροπούλου, Ελένη Κατέλη), Υποψ. Δρα Μαρία Στεφανίδου και.φοιτήτρια Μαρία Σκλιά.

-          Καθηγητές κκ. Γεώργιο Στεφανίδη και Αθανάσιο Χασιακό.

-          Προσωπικό Συνεδριακού Κέντρου (κ. Γ. Νικολοπούλου, Διοικητική Υπεύθυνη, και Τεχνικούς κκ. Ν. Αναγνωστόπουλο, Θ. Βασιλόπουλο και Ι. Γεωργουλά).

Η Οργανωτική Επιτροπή

Παναγιώτης Γιαννόπουλος, Καθηγητής