Ημερίδες Ε.Τ.Α.Μ. σε Αθήνα & Θεσσαλονίκη στις 14 & 15/10/2010
Το Ελληνικό Τμήμα Αντισεισμικής Μηχανικής (Ε.Τ.Α.Μ.) σε συνεργασία με το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας διοργανώνουν μια ενδιαφέρουσα και επίκαιρη ημερίδα με θέμα:

“Σεισμός Abruzzi (L'Aquila) M=6.3, 06.04.2009.
Εμπειρίες από τη διαχείριση της κρίσης και την αποκατάσταση των βλαβών”

Η ημερίδα, θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα την Πέμπτη 14 Οκτωβρίου στις 16:30 μμ στην αίθουσα εκδηλώσεων του Κτιρίου Διοίκησης στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου. Δείε εδώ την αφίσσα και την πρόσκληση.

Στην ημερίδα έχουν προσκληθεί και θα μιλήσουν διακεκριμένοι και διεθνώς καταξιωμένοι καθηγητές από την Ιταλία, οι οποίοι είχαν καθοριστικό ρόλο στην διαχείριση της σεισμικής κρίσης κατά τον σεισμό της L ’Aquila.

- Prof. Mauro Dolce, Director, Italian Civil Protection:
“Emergency and post-emergency management of the Abruzzi earthquake”
- Prof. Gaetano Manfredi, University of Napoli Federico II:
“Reconstruction strategies after L'Aquila earthquake”
- Prof. Gian Michele Calvi, University of Pavia:
“L’Aquila earthquake 2009: reconstruction between temporary and definitive”

H ίδια ημερίδα με τους ίδους εισηγητές θα πραγματοποιηθεί την επόμενη ημέρα, Παρασκευή 15 Οκτωβρίου στην Θεσσαλονίκη με συνδιοργανωτές το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών και το ΤΕΕ Τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας. Η ημερίδα στην Θεσσαλονίκη θα διεξαχθεί στο αμφιθέατρο «Παναγής Παναγιωτόπουλος» της Πολυτεχνικής Σχολής ΑΠΘ, με ώρα έναρξης 10:30 πμ.