Τιμητικές διακρίσεις Καθηγητή Δημητρίου Μπέσκου

Ο Καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών κ. Δημήτριος Μπέσκος προσφάτως εξελέγη Αντεπιστέλλον Μέλος της Ακαδημίας Αθηνών, στην έδρα της Υπολογιστικής Μηχανικής. Η εκλογή του  αυτή αποτελεί επιβράβευση για το επιστημονικό του κύρος και ήθος και περιποιεί τιμή στο Τμήμα και στο Πανεπιστήμιό μας.

Επιπλέον, πρόσφατα εκδόθηκε από τον οίκο Springer ένας τόμος με τίτλο "Recent Advances in Boundary Element Methods" και υπότιτλο "A Volume to Honor Professor Dimitri Beskos"  (http://www.springer.com/engineering/book/978-1-4020-9709-6). Απλή ανάγνωση της περιγραφής δεικνύει τον πρωτοποριακό ρόλο - σε διεθνές επίπεδο - του κ. Μπέσκου στην χρήση της μεθόδου των συνοριακών στοιχείων στην Υπολογιστική Μηχανική και το κύρος και την αναγνώριση που απολαμβάνει μεταξύ των ομοτέχνων του, απ' όλο τον κόσμο.