Βράβευση άρθρου με συν-συγγραφέα τον Καθηγητή Γ.Α. Αθανασόπουλο
Το βραβείο Thomas A. Middlebrooks της ASCE (Αμερικανική Ένωση Πολιτικών Μηχανικών) για το 2010 απονεμήθηκε στον Καθηγητή Γ. Α. Αθανασόπουλο και συν-συγγραφείς. Το βραβείο απονέμεται στους συγγραφείς επιστημονικής εργασίας ως αναγνώριση της ιδιαίτερης επιστημονικής αξίας της στη Γεωτεχνική Μηχανική.. Το βραβείο απονεμήθηκε για την δημοσίευση επιστημονικού άρθρου στο τεύχος Ιουνίου 2009 του περιοδικού «ΑSCE Geotechnical and Geoenvironmental Journal» με τίτλο “Διατμητική Αντοχή Στερεών Αστικών Απορριμμάτων”. Η δημοσίευση βασίζεται στα αποτελέσματα εκτεταμένου προγράμματος εργαστηριακών δοκιμών, σημαντικό μέρος των οποίων πραγματοποιήθηκε στο Εργαστήριο Γεωτεχνικής Μηχανικής του Τμήματός μας, και είναι αποτέλεσμα επιστημονικής συνεργασίας με το University of California at Berkeley,το University of Texas at Austin, το Arizona State University και την εταιρεία Geosyntec Consultants.